RAPOR 1

TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ FAALİYET RAPORU (2016-2018 yönetim dönemi )

0%
*Bu yazı tahmini 16 dakika 22 saniye okuma süresine sahiptir.

 TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ

İZMİR ŞUBESİ

FAALİYET RAPORU

(2016-2018 yönetim dönemi )

 19. ULUSAL PSİKOLOJİ KONGRESİ

 5-7 Eylül 2016 tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre Merkezinde

“Barış ve Psikoloji” teması çerçevesinde 19. Ulusal Psikoloji Kongresi gerçekleştirilmiştir.

 “ Barış ve Psikoloji” temalı 19. Ulusal Psikoloji Kongresine  1363  meslektaşımız  ve öğrenci arkadaşımız kayıt yaptırmıştır.   

Üç gün boyunca  beş  salonda  245  sözel bildiri, poster sunumu, 9  Çalıştay , 13 Panel  ve konferans  ile meslektaşlarımızın ve, akademisyenlerimizin  psikoloji alanında yaptığı araştırma ve çalışmalar paylaşıldı.  Psikoloji dünyasını ilgilendiren gelişmeleri birlikte ela alındı..  Güncel toplumsal sorunları  psikoloji biliminin verileri ışığında tartışıldı. Savaş, çatışma, şiddet, göç, uyum, travma, toplumsal cinsiyet, gibi güncel konular da konferans ve panellerde  ele alındı.Sorunların şiddetsiz, demokratik, barışçıl ve uzlaşma kültürü ile çözümüne  psikoloji biliminin ve meslektaşlarımızın katkı imkanlarını birlikte arandı. Türk Psikologlar Derneğinin 40. yılını kutladık.  Genç Psikologlar ve Psikoloji Öğrencileri Araştırma Ödülleri Yarışmasının ödül törenini gerçekleştirdik.

y       TPD İzmir Şubesi olarak 3 yeni Birim Kuruldu. Çocuk ve Ergen Birimi, Kadın Çalışmaları Birimi, AR-GE Birimi, kuruluşlarının ardından hızla çalışmalarına başladı.

y       TPD İzmir Şubesi olarak 4. Karşıyaka Kariyer Günlerine Katıldık. Türk Psikologlar Karşıyaka Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)'nin Ahmet Priştina Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği “4. Karşıyaka Kariyer Günleri” nde, Mesleklerin tanıtıldığı toplantıda Pınar Akdemir Gandur psikolojiyi ve psikolog olmayı anlattı.

y       26 Mart 2016 tarihinde İzmir Barosu tarafından düzenlenen, 'Kadına Yönelik Şiddette Fail Çalıştayı'na, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi adına Yönetim Kurulu Üyesi                Yrd. Doç. Dr.  Işıl Çoklar  konuşmacı olarak katıldı.

y       Soroptimistler Derneği'nin öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirdiği Uyuşturucu Ve Madde Bağımlılığı paneline Türk Psikologlar Derneği adına Psk.Özlem Gülder Altuner konuşmacı olarak katıldı.

y       Psikologların intihar vakalarında 24 Saat görevlendirilmesinin iptal edilmesi için Vali yardımcısı İle görüşüldü. 4 Mayıs 2016 tarihinde Türk Psikologlar Derneği İzmir Şube Başkanı Deniz Ozer Eryılmaz, Şube Genel Sekreteri Nurhayat Dirik ve Psikolog Mevlüt Ülgen, sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısı Celal ULUSOY ile görüşme yaptı. Görüşme heyetimiz konunun yasal ve kamuoyu boyutları ile ilgili değerlendirmelerini Vali Yardımcısına aktardı. Bu görüşmelerimiz sonuç verdi ve tüm Türkiye de görevlendirmeler İptal edidildi. 

y       İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi “Aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen unsurlar ile boşanma olaylarının araştırılması ve aile kurumunun güçlendirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi” amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun 6 Mayıs 2016 tarihli raporuna karşı ortak basın açıklamasına; TPD İzmir Şubesi' ni temsilen Ercan Yıldız ve Gülin Urcun katıldı.

y       Ege Üniversitesi 2016 yılı Psikoloji Bölümü mezuniyet töreninde mezunlarımıza 'Mesleğe Hoşgeldin Belgesi' dağıtıldı, Ege Üniversitesi mezunlarına belgeleri Yönetim Kurulu Üyemiz Nurhayat Dirik tarafından verildi.

y       İzmir Üniversitesi 2016 Yılı mezunlarımıza, '' Mesleğe Hoşgeldiniz Belgeleri'' mezuniyet törenlerinde Yönetim Kurulu Başkanımız Deniz Eryılmaz tarafından verildİ.

y       TPD İzmir Şubesi olarak kapatılan üniversitelerdeki meslektaşlarımızın durumunu konuşmak için Türk Psikologlar Derneği İzmir Şube Başkanı Deniz Özer Eryılmaz, Başkan Yardımcısı Ayperi Öziş   CHP Genel Sekreteri İzmir Milletvekili Kamil Sındır ile bir araya geldiler. Meslektaşlarımızın haklarının verilmesi için talepte bulundular.

y       Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), DİSK- Devrimci Sağlık- İş, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Tüm Radyoloji Tekniker ve Teknisyenleri Derneği, Türk Psikologlar Derneği, bugün “Sağlıkçılar demokrasi için emek buluşmalarında buluşuyor” başlığı altında ortak basın toplantısı düzenledi.Basın toplantısına TPD İzmir şubesini temsilen Psk. Mevlüt Ülgen katıldı

Mülteci-Der çağrısı ile, sivil toplum ve resmi kuruluş olmak üzere 52 kuruluştan temsilcilerin katıldığı Mülteci Haritalandırma Toplantısı’na TPD İzmir Şubesi’ni temsilen üyemiz Ercan Yıldız katıldı. Toplantıda, mültecilere yönelik yapılabilecek faaliyetler konuşuldu.

y       Karşıyaka Huzurevi Personeline ‘’Kriz ve Krize Müdahale ‘’ eğitimini Psk. Deniz ÖZER ERYILMAZ , ‘’İletişim ‘’ seminerini Psk. Nurhayat DİRİK, ‘’Kaygı Yönetimi’’ eğitimini Psk. Ercan YILDIZ gerçekleştirdi.

y       İzmir Barosu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üniversite temsilcileri ve yerel yönetim temsilcilerinin oluşturduğu İzmir İl İnsan Hakları Komisyonu çalışmalarına, üyelerimizden Özge Erarslan’ın katılımıyla katkı sağlandı. Kurulda, BİMER vasıtası ile gelen insan hakları ile ilgili başvurular değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucu, eğitim ve cezaevi olmak üzere iki ayrı komisyon oluşturulmasına karar verildi.

 

TPD İzmir olarak diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği ve katkılarımız devam ediyor. 

Konak Kent Konseyi’nin çeşitli meclislerinde şubemiz temsil edilmektedir.

 

Gülin Urcun  : Kadın Meclisi 

Zehra Gem    : Engelli Meclisi

Hasan Arslan  : Gençlik Meclisi

Dünya Polat: Eşitlik Meclisi 

Bengisi Üzel Tanrıverdi: Eşitlik Meclisi ve Mülteci Meclisi

Zeynep Akyüz: Çevre Meclisi

 

 Dünya Polat Eşitlik Meclisi’nde ve Bengisu Uzel Tanrıverdi’de Mülteci Meclisi’nde yürütme kuruluna seçilmişlerdir.  

y       Kapatılan İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü akademisyenleri ile Yönetim Kurulu olarak biraraya gelerek , psikososyal ihtiyaçlar yanısıra diğer yapılabilecekler üzerine konuşuldu.

Yeni Binamıza kavuştuk. Eski yerimiz toplantı ve eğitimler için yetersiz olmaya başlayınca, Dairemizi satıp daha büyük olan bir Daireyi satın alarak hizmetimizi yeni adresimizde vermeye başladık.

y       -Nöropsikoloji alanında Türkiye emek veren sevgili hocamız Öget Öktem Tanör’ü İzmire davet ettik ve  ‘’Aşk, Travma ve Sonrası’’ konularında üyelerimize yönelik seminer organize edildi

y       Gürçeşme Huzurevi Çalışanlarına Psikolog Ahmet Konya TPD adına ‘’İletişim ‘’ semineri verdi

y       Karşıyaka RAM Krize müdahale ekibine Yönetim Kurulu Başkanımız Deniz Özer Eryılmaz Krize müdahale de karşılaştıkları zorluklar ile ilgili uygulamalı Süpervizyon çalışması yaptı

y       9 Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü ilk mezunlarına mesleğe hoşgeldiniz Belgelerini YK Başkanımız Deniz ÖZER ERYILMAZ verdi

y       Ege Üniversitesi 2017  Psikoloji mezunlarına Mesleğe Hoş geldin Belgeleriniz Yönetim Kurulu Üyemiz Değer ERTAN verdi.

y       ’Barışa Psikoloji içinden Bakmak’’ konulu semineri Psikolog Canani Kaygusuz üyelerimiz için Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleştirdi

y       Araş. Görevlisi Psikolog Hasan Arslan ve Araş. Gör. Psk. Zehra GEM ‘’Blue Velvet’’ filmini üyelerimiz için yorumladılar. Etkinlik Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleşti

y     İzmir de Sağlık Müdürlüğü Özel Danışma Merkezlerine giderek kapatma yapılacağı bilgisini iletmesi üzerine Özel Danışma Merkezi Yöneticileri ile Yönetim Kurulumuz biraraya gelerek çözüm önerilerini konuştu.

y       İzmirde bulunan Üniversitelerde okuyan Son Sınıf Öğrencilerine ‘’Sınav Kaygısı’’ ve ‘’Travmaya Giriş ‘’ eğitimleri düzenlendi. Eğitimlerden yaklaşık 100 öğrenci faydalandı.

y       Katip Çelebi Üniversitesi Psikoloji Kulubu etkinliği olarak YK Başkanı Deniz ÖZER ERYILMAZ ve Başkan Yardımcımız Ayperi ÖZİŞ  Psikoloji Öğrencilerine TPD yi anlattı.

y       Buca Belediyesi Kent Konseyinde TPD İzmir Şubesi adına Çalışmaları yürüten Psk. Mevlüt Ülgen ‘’Aile İçi İletişim’’ eğitimi verdi.

y       -‘’Kaliteli Evlilikmi? Boşanmak mı? ‘’ ‘’iki bilinmeyen’’ isimli , hem üyelerimizin hemde diğer alanlardan kişilerin katıldığı seminer Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleşti.

y      Psikolog Özlem GÜLDER ALTUNER Üyelerimize ‘’MADDE BAĞIMLILIĞI’’ semineri verdi.

y       ‘’Her Hareketli Çocuk Hiperaktif midir’’ konulu semineri Psk. Zeynep Haseki Türkan Saylan Kültür Merkezinde üyelerimiz için verdi

y       Proje Yazma Eğitimi 2 kez düzenlendi. Bir eğitime Birimlerde aktif çalışan  Psikologlar, diğer eğitime  gönüllü Psikoloji öğrencileri katıldı.

y       Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘’Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017’’ toplantılarına TPD yi temsilen Psk. Dr. Umut YILDIZ  ve Psk. Dr. Hande Kesikçi katıldı.

y       Prof.Dr. Melek GÖREGENLİ ‘’İzmir; zaman , mekan, kimlik’’ Çevre Psikolojisi Dersi 1. Eğitimini İzmirliler için Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleştirdi

y       26 Aralıkta Yeni Yıl partimiz aynı zamanda yeni yerimizin açılışının da kutlandığı bir Parti oldu. Açılış partimizde Yeni Yerimiz salonlarına Yönetim Kurulu Başkanımız Deniz ÖZER ERYILMAZ’ın önerisi ile, Prof. Dr. Nuri BİLGİN ve Yard. Doç Dr. Çiğdem LEBLEBİCİ  isimlerinin verilmesi tüm katılımcıların coşkusuyla kabul edildi.

y       Psikoloji Öğrencileri Dernekte aktif çalışmalara başlayarak Birimlerde görev aldı.

y      

TPD İZMİR ŞUBE 40. YIL ETKİNLİKLERİ

 Halka Açık Seminer

Çocuklar Duygularını; Bizse Çocukları Ne Kadar  Anlıyoruz?

Psk. Dr. Cansu Pala Dedeoğlu

24 Ekim 2016 Pazartesi Saat: 19.00 

Yer: Türkan Saylan Büyük Salon

 Meslektaşlarımıza Yönelik Seminer

İlişkilerde Hata Yönetimi

Doç. Dr. Mert Teközel

27 Ekim 2016 Persembe Saat: 19.00 

Yer: Desem Bordo Salon

Seminer sonrasında Prof. Dr. Nuri Bilgin’i anma ve kısa sinevizyon gösterisi gerçekleştirilecekitir

40.YIL YEMEĞİ 

25 Ekim 2016 Salı

40. Yılda Fark Yaratan Bir Sivil Toplum Kuruluşu Olmak

Tarih: 30 Kasım 2016

Yer:İzmir Barosu Konferans Salonu

Dr. Uygar ÖZESMİ ‘’Gelecek Kaygısı, Sivil Toplum ve Toplumsal Dönüşüm’’ temasıyla umudu ve harekete geçmenin önemini anlattı. Geniş katılımın ve özellikle gençlerin katılımının yüksek olduğu konferansta ‘’Başka bir dünya nasıl olur?"

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.