Derneğimizin Girişimleri Sonuç Verdi.

Psikologların intihar vakalarında ikna konuşması yapmak üzere görevlendirilmesi iptal edildi.

0%
*Bu yazı tahmini 3 dakika 44 saniye okuma süresine sahiptir.

 Derneğimizin Girişimleri Sonuç Verdi.

Psikologların intihar vakalarında ikna konuşması yapmak üzere görevlendirilmesi iptal edildi. 
 
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nün  17.05.2016 tarih, 68053496/903.07.01 sayı  Görevlendirme 2016-877 konulu yazıları ile psikologların intihar vakalarında ikna konuşması  yapmak üzere icapcı  olarak görevlendirmeninin  iptal edildiği psikolog meslektaşlarımızın görev yaptığı  hastanelere tebliğ edilmiştir. 
 
4 Mayıs 2016 Çarşamba günü  sağlıkdan sorumlu  İzmir Vali Yardımcısı sayın Celal ULUSOY ile TPD İzmir Şube Bşk. Psk. Deniz Özer Eryılmaz, Şube Sekreteri  Psk. Nurhayat Dirik ve Psk Mevlüt Ülgen görüşmüş derneğimizin bilimsel ve hukusal görüşü yazılı ve sözlü olarak sunulmuştur.   Ankara İntiharı Önleme İl Eylem Planı 2. Çalıştay Raporunda yer aldığı üzere intihar vakalarında gerekli eğitimleri alarak kolluk kuvvetlerinin görevlendirilmesinin daha doğru olacağı belirtilmiştir. Görevlendirmenin  hukuksal açıdanda  da sorunlu ve mağduriyete yol açtığı belirtilmiş;  iptal edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.  Bu süreçte  dernek avukatımızın da katkıları ile görevlendirmenin iptal edilmesi talebini içeren dilekçe örnekleri hazırlanmıştır. Görevlendirmenin iptal edilmesi  talebini içeren dilekçeler melektaşlarımız tarafından görev yaptıkları birimlere verilmiştir. 
 
Görevlendirmenin iptal  gerekçesi olarak    "Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü,  Ankara İntiharı Önleme İl Eylem Planı 2. Çalıştay Raporu  “İntihar  Olayı  Esnasında Müzakere Süreci”  (30 Eylül 2015- Ankara )" atıf  yapılmıştır. 
 
Çalıştay raporunda “   İntihar olayına “müzakereci” müdahale etmelidir, müzakereci kolluk kuvvetleri içerisinden seçilmeli, ntihar olayına müdahale ve müzakere süreci kolluk kuvvetlerinin sorumluluğunda  olmalı,  müzakereci belli kişilik özelliklerine sahip kişilerden seçilmeli ve müzakereci olmaya aday olan kolluk personeli belli eğitimlerden geçirilmeli  görüşü yer almaktadır.
TPD İzmir Şubesi olarak raporda yer alan müzakerecinin kolluk kuvvetleri içerisinden seçilmeli görüşüne katılıyoruz. Dernek olarak  İzmir Vali Yardımcısı sayın Celal ULUSOY ile yaptığımız görüşmede de ilettiğimiz   İzmir de de çalıştay yapma,  kolluk kuvvetlerine yönelik yapılacak eğitimlerde destek olma görüşümüzü  tekrarlıyoruz.
 
Görevlendirmenin iptal edilmesinde emeği ve katkısı olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.
 
TPD İzmir Yönetim Kurulu   

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.