“40.yılda Fark Yaratan bir STK olmak “

Dr. Uygar ÖZESMİ ile "Gelecek Kaygısı, Sivil Toplum ve Toplumsal Dönüşüm" konferans ve sohbete sizlerle birlikte olmaktan gurur duyacağız..

0%
*Bu yazı tahmini 4 dakika 13 saniye okuma süresine sahiptir.

 

“40.yılda Fark Yaratan Bir STK Olmak “ 

Türk Psikologlar Derneği olarak 40.yılımızda “40.yılda Fark Yaratan bir STK olmak “

başlığıyla yapacağımız Dr. Uygar ÖZESMİ ile "Gelecek Kaygısı,

Sivil Toplum ve Toplumsal Dönüşüm" konferans ve sohbete  sizlerle birlikte olmaktan gurur duyacağız..

Konferansımız siz değerli meslektaşlarımız, öğrencilerimiz ile Sivil Toplum kuruluşları çalışanları ve gönüllüleri,

tüm çalışanlar ve  ilgilenen herkese açık olarak düzenlenecektir. 

 

 

 

 

 

Dr. Uygar Özesmi

Sivil toplum, doğa koruma ve çevre bilimcisi ve aktivisti olarak çalışan Uygar Özesmi, 1989-90 yılları arasında Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahveci’nin danışmanlığını yaptı. ODTÜ’den mezun olduktan sonra Fulbright Burslusu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio State Üniversitesi’nde master, daha sonra MacArthur Burslusu olarak Minnesota Universitesi’nde doktora yaptı. Daha sonra Erciyes Üniversitesi’nde Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı (2000-2004), New York’ta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Küresel Çevre Fonunda (GEF) Çevre Uzmanı (2004–2006), Türkiye’nin en büyük çevre örgütü TEMA Vakfı Genel Müdürü (2006-2008), Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü (2008-2012) görevlerini aldı. 2002 yılında, şu anda doğa koruma alanında önde gelen sivil toplum kuruluşlarından ve BirdLife’ın Türkiye temsilcisi olan Doğa Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin (STGM) kurucu üyelerinden olan ve iki dönem Yönetim Kurulu üyeliği görevi yapan Dr. Özesmi, şu anda da Sivil Katılım için Dünya Birliği (CIVICUS) yönetim kurulunda bulunmakta. Kendisinin 90’dan fazla bilimsel yayını vardır. National Geographic Türkiye’nin yazarlarından ve danışmanı olan Uygar’ın sayısız popüler makalesi, bir kitabı ve Açık Radyo’da her gün yayınlanan iki programı vardır. 2012 yılının Eylül ayından itibaren change.org’da Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü olarak çalışıyor.

Dr. Uygar Özesmi

Uygar is a civil society and environmental activist and scientist. He was the advisor of the Minister of State responsible for the Environment in 1989-90, received MSc degree in Environmental Science at Ohio State University as a Fulbright Scholar, a PhD as a MacArthur Scholar in Conservation Biology as well as in Development and Social Change at the University of Minnesota; was Assistant Professor and Chair of Environmental Science at Erciyes University (2000-2004); Environmental Specialist at the United Nations Development Program (2004-2006); Executive Director of TEMA Foundation (2006-2008), and Greenpeace Mediterranean (2008-2012). Uygar was founding chairman of Doğa Derneği (BirdLife Partner) in 2002, founding member of Civil Society Development Center (STGM) and served for two terms on the Board and is currently on the board of CIVICUS – World Alliance for Citizen Participation. He has more than 90 scientific publications is a writer and advisor of National Geographic Turkey, and EkoIQ Magazines. He has published countless popular articles, a book and has two daily radio programs at Açık Radio. Currently Uygar is East Europe and West Asia Director at Change.org. 

 

 

 

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.